Srí Lanka by bez něj nebyla úplná: Cejlonský čaj změnil osud země

Jedna rostlina vybudovala průmysl v hodnotě 1,5 miliardy dolarů. Pěstování čaje na Srí Lance započalo jen s jednou rostlinou, kterou v roce 1824 z Číny přivezli Britové. Od té doby po celé zemi přibyly čajové plantáže s neuvěřitelnými scenériemi.

Listy cejlonského čaje hrají v historii země překvapivě složitou úlohu. Jedna rostlina Camelia sinensis (čajovník čínský) totiž měla být původně „jen“ uložena v královské botanické zahradě v Kandy. Nakonec se z této rostliny stal nejdůležitější vývozní artikl země. Kromě toho, že čaj je důležitý pro zemědělce, má i jinou roli. Čajovníkové plantáže totiž fascinují turisty, proto svoji velkou roli hrají i v cestovním ruchu.

Z historie čaje na Srí Lance

Na začátku byla káva. Ano, zní to možná neuvěřitelně, ale kolem roku 1860 byla Srí Lanka, tehdy ještě Cejlon, největším producentem kávy na světě. Čaji se věnovalo jen málo pozornosti. Nakonec, proč vlastně? Vždyť káva stačila, dokud… Dokud se o dva roky později neobjevila plíseň. Během deseti let přivedla zákeřná houba Hemileia vastatrix britské pěstitele kávy do krachu. Na ostrově jich žilo více než dva tisíce, ale jen čtyři sta z nich se po tvrdé ráně opět otřáslo a pustilo se do pěstování čaje.

První tea trea plantáž vznikla v zemi v roce 1867, tehdy však neměla žádný zásadní význam. Skotský pěstitel kávy James Taylor tehdy vysadil čaj na ploše přibližně 76 tisíc metrů čtverečních v nadmořské výšce kolem pěti set metrů. O pár let později přivezla východoindická společnost na Celjón tamilské sběračky čaje, které se o pole začaly starat tak, jak je to naučili doma.

O své prvenství přišel

Kdysi významné kávové plantáže se prodávaly „za babku“ a svou příležitost využil potravinářský magnát Thomas Lipton. Koupil čtyři plantáže a začal na nich pěstovat čaj, přinesl stroje na hromadnou výrobu a začal s řízením dodávek do Británie. Energii věnoval i marketingu. Čaj ukládal do plechových dóz, začal používat čajové sáčky (relativně nový vynález) a dokonce si vymyslel i slogan „Z čajových plantáži přímo do konvice“. Nejdříve přišli do Londýna dvě skromné ​​bedny naplněné cejlonský čajem. O pár let později na světové výstavě v Chicagu firma rozdělila milión čajových balení. Cejlon upevnil své jméno ve světě čaje a velké britské firmy začaly skupovat malých farmářů a vytvářet velké společnosti.

Ostrovní národ se v roce 1965 stal největším světovým vývozcem čaje. Samotnému průmyslu dominovali stále Britové, přestože už několik let předtím získal Cejlon nezávislost. Čaj z ostrova vyváželi do celého světa. I přesto, že to s čajem vypadalo velmi slibně, stále neměl svůj boj vyhraný. Drsné pozemkové reformy pěstování čajovníku téměř zničily. Nakonec se ho však podařilo zachránit, když v roce 1988 vznikla značka Dilmah Tea. Dnes je tento brand známý nejen na Srí Lance, ale i po celém světě. O své prvenství však přišel, když nedokázal konkurovat čajům z Indie a Keni.

Pozoruhodné čaje ze Srí Lanky

Srí Lanka je jedinečná v tom, že tropické počasí jí zaručuje kontinuální celoroční úrodu. Ostrov má pozoruhodné mikroklima, ideální pro výrobu čaje. Čaj na Srí Lance se rozděluje na základě nadmořské výšky, v níž je pěstován. Každý z nich má pozoruhodné odrůdy, přesto se na ostrově produkuje téměř výhradně černý čaj.

Odrůda Pahata Rata „Low Country“ se pěstuje v podhůří Srí Lanky. Čaj z něj je barevný a vydatný, ideální k doplnění smetany a cukru. Listy jsou často větší, plnější a více žilky.

Medar „Midland“ je čaj z nadmořské výšky okolo dvě až čtyři tisíce metrů nad mořem. Čaje mají plnou chuť doplněnou osvěžujícími citrusy a ovocnými tóny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*