Čaj Ginkgo biloba, významný stimulátor paměti

Čaj Ginkgo biloba, významný stimulátor paměti

Nejstarším zachovaným a žijícím druhem stromů na světě je Ginkgo bilobaJinan dvoulaločný. Jedná se o rostlinu starou cca 150 – 200 milionů let, kdy byly tyto stromy roztroušeny po celém světě. Ginkgo je vlastně jehličnanem a je ve skutečnosti jediným z rodu „fosilních“ stromů, který přežil ze skupiny rostlin primitivnějších než opravdové jehličnany. Jeho způsob reprodukce je oproti jiným stromům poměrně jednoduchý, je jakousi střední cestou mezi spórami a semeny. Kromě jiného vyniká i tím, že velmi dobře snáší zátěž stále většího znečištění prostředí.

Na území České republiky roste největší exemplář v Brně – tento jedinec je považován rovněž za jeden z největších stromů tohoto druhu v Evropě. Nejznámějším českým jinanem je však Ginkgo bilobaPragense“, který lze spatřit v botanické zahradě Karlovy univerzity v Praze. Listy tohoto stromu se používají již téměř pět tisíc let v tradiční čínské medicíně při léčbě bronchiálního astmatu a zánětu průdušek. V Německu patří výtažek z listů Ginkgo biloba k nejčastěji předepisovaných lékům. V jiných zemích je častěji zařazen mezi doplňky stravy. Jeho účinky jsou oceňovány při různých zdravotních poruchách, jako např. cévní a degenerativní onemocnění mozku, periferního prokrvení, sexuální dysfunkce vyvolaná antidepresivy, tedy stavy, které ne vždy souvisejí s pokročilým věkem.

Ginkgo biloba a jeho účinky

Ginkgo biloba zvyšuje prokrvení periferie i mozkové tkáně. V pokusech na laboratorních zvířatech došlo po podávání Ginkga k usnadnění učení a zlepšení paměti, projevujícími se rychlejším nabytím schopnosti provádět nové úkony s menším počtem omylů. Došlo rovněž k prodloužení průměrné délky života.

Použití čaje Ginkgo biloba

Na úvod je třeba podotknout, že Ginkgo biloba se v lékařství užívá nejčastěji v podobě extraktu Gb761. Ginkgo v podobě sypaného čaje sice nedosahuje intenzity zmíněného výtažku, jeho účinky jsou ale taktéž významné.

V Evropě je Ginkgo předepisováno při poruchách psychiky a chování starších osob, při periferní cévní nedostatečnosti a funkčních poruchách souvisejících se snižováním prokrvení mozku (jako je zmatenost, ztráta paměti, koncentrace, zvýšená únavnost a bolesti hlavy). Ginkgo upravuje poruchy paměti tím, že rozšiřuje kapiláry a příznivě ovlivňuje zásobení orgánů a tkání krví, což se zvláště dobře projevuje v mozku. V mozku navíc ginkgo umožňuje lépe využívat glukózu, a tak i zlepšovat výživu a metabolismus jeho buněk. Významné je i působení antioxidační. Ve všech těchto případech bylo dosahováno velmi příznivých výsledků. U zdravých osob se po podání ginkga zkracuje reakční doba v testech systému otázka – odpověď.

Z dalších pozitivních účinků lze uvést zlepšení akutního zhoršení sluchu. Závratě a bolest hlavy, způsobené poruchou prokrvení, jsou také oblasti kde se pozitivní vliv ginkga projevuje. U migrény patří ginkgo k jedné z četných možností léčby. Podávání ginkga při léčbě glaukomu vychází z předpokladu, že chrání buňky a nervová zakončení sítnice a tím nemocného před zhoršováním zraku. Léčba extraktem ginkga má sice malý, přesto ale znatelný účinek při léčení Alzheimerovy choroby.

Ginkgo biloba a nežádoucí účinky

Nežádoucí vedlejší účinky byly popisovány jen zcela ojediněle ale samozřejmě je vždy lepší se o užívání čaje z Ginkgo biloba poradit s lékařem. Nedoporučuje se čaj nadužívat.

Příprava čaje Ginkgo biloba

Vařící vodou zalijte čaj Ginkgo v poměru 1,5 dl na jednu čajovou lžičku, pokud čaj luhujete v konvici, pak navíc 1 lžičku na konvici, ponechte 5 – 8 minut vyluhovat a poté sceďte.

Závěr

Závěrem lze stručně shrnout, že Ginkgo je vhodným prostředkem pro zlepšení centrálního i periferního prokrvení, pro podporu činnosti mozkových buněk, ochranu buněk oční sítnice, jako součást léčby glaukomu a léčby astmatu.

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*