Houba Kombucha a její účinky

Houba Kombucha a její účinky

Díky svým účinkům životabudiče se houba Kombucha v Číně  považuje za skutečný pramen věčného mládí. Dokonce se říká, že pokud se pije denně, činí člověka nesmrtelným.

Čaj + houba = kombucha

Kombucha je ve skutečnosti vlastně houba, nebo lépe řečeno rosolovitý lišejník obsahující mnoho zdravých kvasinek a bakterií. Aby vyrostla, potřebuje jako potravu čaj a cukr. Oslazená tekutina začíná kvasit a vzniká lahodně dráždivý nápoj, který dostal stejné jméno jako houba.

Kombucha a její účinky

Kombucha je nápoj, který vám skutečně dokáže dodat sílu! Se stopou alkoholu, přesně tou správnou mírou oxidu uhličitého, trochou kofeinu a velkou porcí vitamínů (podle toho jaký druh čaje použijete ) poskytuje tento osvěžující nápoj sílu a energii. Přirozeně za předpokladu, že kombuchu pijete denně. Nejlépe každé ráno nalačno jeden pohárek, minimálně však 250ml.

Kombucha dodá vašemu tělu sílu a osvěží vás. Tonikum vám dokonce pomůže na nohy i psychicky. I když jste měli špatný den, velice rychle se dostanete zase nahoru a budete vyzařovat radost a energii. Také tzv. pravotočivé mléčné kyseliny přispějí svou troškou do mlýna. Mohou být tělem rychle zhodnoceny a dodávají energii mozku.

Odkud vlastně kombucha pochází?

Neví se přesně, kdo jako první objevil co může z čaje a z této houby vzniknout. Je však  velmi pravděpodobné, že Kombucha pochází ze staré Číny. Odtamtud se tento medově zlatý až načervenalý čajový nápoj postupně rozšířil do celého světa. Znali ji již 250 let před naším letopočtem! Tu a tam se toto jméno objevovalo u nejrůznějších kultur v Asii, v Rusku ale také na Balkáně. Až nakonec na počátku 19. století se objevila Kombucha i u nás v Evropě.

Houba Kombucha

Kombucha je prakticky jakási symbióza kvasinkových a bakteriálních kultur a produkuje tyto átky: kyselinu glukurónovou, glukonovou, vitamíny B1, B2, B3, B6, B12 a C, L, kyselinu mléčnou, kyselinu usninovou, šťavelovou, octovou, alkohol, oxid uhličitý a další složky.

Naše těla jsou zanesena toxickými látkami a právě Kombucha je umí odstranit. Naše buňky degenerují a právě kombucha je umí regenerovat. Čím dál víc ztrácíme imunitu, kombucha ji účinně podporuje, doplňuje vzácné látky a vitamíny.

Má antibiotický efekt, působí  jako prevence i proti rakovině a při její léčbě. Kombucha reguluje trávení, příznivě ovlivňuje střevní mikroflóru, působí proti dně, hemeroidům, vápenatění žil, kloubovému revmatismu, artróze, artritidě, trombóze, skleróze multiplex, kožním onemocněním, plísním, při regulaci krevního tlaku, oslabení vaziva, při poruchách menstruačního cyklu i proti menstruačním bolestem, při podráždění žaludeční sliznice, při regeneraci buněčných stěn, obecně proti nemocem pokročilejšího věku.

Příprava Kombuchy v domácích podmínkách

Kombucha a její použití v praxi

Večer pro krásupo namáhavém dni konečně doma. Teď honem všechno dolů a vzhůru do horké lázně. Nechte se tento večer hýčkat 1 litrem kombuchy. Tento nápoj nepůsobí jen když ho pijete, ale udělá vám dobře
i zevně. Kombucha stimuluje tělesné funkce a stabilizuje ochranný plášť kůže. Stačí litr nápoje z Kombuchy nalít do vany a uvidíte, jak vám bude dobře. Vaše pokožka se zvláční a zjemní.

Smetanová koupel – naplňte si vanu vodou. Ne příliš horkou, kůži to nedělá dobře – stačí voda o teplotě asi 36 až 40 °C. Přidejte jeden pohár smetany a 800ml kombuchy. Náladu si zlepšete zapálením několika svíček. Uvidíte, jak se vaše pokožka změní – bude příjemně hladká a jemná.

Domácí pleťová maska z Kombuchy 100g tvarohu smíchejte se
2 lžícemi olivového oleje a 2 až 3 polévkovými lžícemi kombuchy, dokud nevznikne krémovitá maska. Masku naneste na pleť a nechte několik minut účinkovat (cca 20 min.), dokud maska nezvtrdne. Pak ji jednoduše opláchněte vodou. Domácí pleťová maska z Kombuchy dokonale vyčistí pleť a póry. Navíc Kombucha vyživuje pleť vitamíny a minerály.

Namixujte si svou „Kombucha sour – v šejkru pořádně protřeste šťávu z jedné limetky, 100ml ovocné šťávy podle svého výběru nebo cider (slabě alkoholický mošt), se 100ml kombuchy a několika kostkami ledu. Výslednou směs nalijte na rozdrcený led do sklenice. Servírujte s plátky limetky. Tento nápoj z Kombuchy je ideální do horkých lední dní, kdy vás dokonale osvěží.

Sklenice Kombuchy jako nápoj pro relax sklenici s „Kombucha Sour“ si postavte hned vedle vany. Naneste si pleťovou masku a uložte se do připravené lázně. Potom se zcela uvolněte a popíjejte nápoj z Kombuchy. Uvidíte, jak bude najednou svět hezčí.

Kombucha s jojobovým olejem – v lahvičce řádně protřepejte 50ml jojobového oleje se 2 až 3 lžícemi kombuchy a vmasírujte
do kůže. Kůže se opět zjemní a nasytí se vitamíny.

Kombucha a recept na výrobu nápoje

  1. Potřebovat budete: 1 litr vody, 1 až 2 vrchovaté lžičky čerstvých čajových lístků (černý, zelený, maté, bylinkový nebo ovocný čaj), 90g cukru, 1 houba kombucha se 100ml starého nápoje. Místo lístků čaje můžete použít sypaný čaj a nebo také pytlíkový čaj.
  2. Vodu uveďte do varu, nasypte čaj a nechte asi 10 minut louhovat, potom přeseďte přes jemné sítko. Na variantu se zeleným čajem nechte vodu 5 min. ochladit a louhujte 2 – 3 min.
  3. Přidejte cukr a míchejte, než se rozpustí. Čaj nechte vychladnout až je vlažný. Potom ho nalijte do skleněné, nebo porcelánové nádoby s širokým hrdlem.
  4. Opatrně přidejte houbu kombuchu (zakoupíte zde) včetně starého nápoje. Nádobu přikryjte gázou a upevněte gumičkou. V žádném případě nepřekrývejte neprodyšným nebo podobným materiálem, protože houba potřebuje dýchat.
  5. Postavte spíše na tmavší, čisté a teplé místo (23°C). Nesnáší přímé slunce, hýbání a průvan. Nyní jí dopřejte 10–12 dní. Při delším zrání kombucha kysne a z nápoje je spíš ocet.
  6. Potom vyjměte houbu se 100ml nápoje a dejte do čisté uskladňovací nádoby pro další použití. Zbylou tekutinu přeceďte do čisté lahve a popíjejte.

Štítky: , ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*