Není sítko jako sítko aneb vybíráme sítko na čaj

Čajové nerezové sítko s úchyty

Chcete-li si připravit sypaný čaj tak, abyste z jeho chuti dostali co nejvíc, a přitom zůstal bez nežádoucího pachu a chutě, věnujte nákupu sítku zvýšenou pozornost.

Aby se plně rozvinula chuť

Není sítko jako sítko. To primárně neslouží k louhování čaje, ale k jeho slévání. Proč? Nejvíce chutě a vůně z čaje získáte tehdy, necháte-li lístky a květy v horké vodě plně rozvinout a teprve po uplynutí stanovené doby čaj přecedíte. V čajovém sítku čaj obvykle nedokáže uvolnit všechnu chuť, kterou obsahuje.

Nežádoucí pachy a vůně

Samozřejmě je však jednodušší a rychlejší sítko použít. V tomto případě pak platí pravidlo, že čím větší, tím lepší. Rovněž zapřemýšlejte nad tím, z jakého materiálu sítko zvolit. Kov a plast často uvolňují různé pachy a chutě. Při slévání čaje přes sítko se pachy ani chutě ve většině případů uvolnit nestihnou, ale při několikaminutovém louhování už k tomuto nežádoucímu procesu dojít může. Čím je však čaj silnější, tím méně bude nežádoucí pachuť znatelná. Pro slabší čaje však můžete na slévání použít sítka z bambusu či sítka tykvová. Na louhování ale příliš vhodná nejsou, neboť vysokou teplotou se většinou zničí.

Jak čaj v sítku připravíte?

Příprava sypaného čaje je velmi individuální. Někdo upřednostňuje přípravu čaje do hrnečku, jiný do takzvaného gaiwanu a někdo zase do čajové konvice. Obvyklá dávka však bývá 4 až 6 g sypaného čaje na 2 dcl vody. Doba louhování čaje je také velmi individuální. Většinou máte tuto dobu stanovenou na obalu, ve kterém jste čaj koupili. Platí však, že čím déle čaj louhujete, tím silnější bude. Čaj můžete louhovat i opakovaně, zejména tehdy, louhujete-li čaj krátce. Pokud jste zvyklí připravovat si čaj do konvice, pak vám obvykle bude stačit 7 až 9 g čaje na 0,6 l vody. Připravujete-li čaj v sítku, to po vylouhování čaje jednoduše vyndejte. Louhujete-li čaj přímo ve vodě, po uplynutí stanovené doby ho slijte přes sítko.

Typy sítek

Potřebujete poradit s výběrem sítek? Existuje hned několik druhů a každé sítko má své pro a proti. Která jsou ta nejoblíbenější sítka na čaj?

Kulaté sítko s podstavcem

Kulaté sítko s podstavcem Sítka s podstavcem mají tu výhodu, že už nic víc (kromě hrnečku) nepotřebujete. Po vylouhování čaje stačí sítko odložit na podstavec, díky čemuž si neušpiníte žádné jiné nádobí ani nezakapete kuchyňskou linku.

Čajové nerezové sítko s úchyty

Čajové nerezové sítko s úchyty

Praktické sítko z nerezu se neponoří do vody celé, ale snadno ho pomocí úchytů připevníte na hrneček nebo konvici. Snadno ho také vyndáte. Jeho nevýhodou ale je, že zpočátku může čaji dodat lehkou kovovou pachuť a navíc se po čase může trochu zabarvit.

Sítko na čaj permanent

Sítko na čaj permanent

Toto sítko ze stálého materiálu bylo vyvinuto tak, aby nepřenášelo žádné pachy ani nežádoucí chutě. Aby byl čaj ještě aromatičtější a chutnější, obsahuje sítko pokličku, která se používá při louhování čaje. Po vylouhování můžete pokličku odklopit a  použít k odložení sítka. Sítko je vhodné i do myčky.

Sítko – kleště

Sítko - kleště

Patří k nejoblíbenějším sítkům vůbec. Požadované množství čaje vložíte do kleští, umístíte do hrnečku s horkou vodou a po vylouhování jednoduše kleště zase vyjmete.

Bavlněné sítko

Bavlněné sítko

Bavlněné sítko vyrobené ze 100 % bavlny není k přípravě čajů používáno tak často, přesto má bezesporu své výhody. Existuje hned několik velikostí, dá se používat opakovaně, v čaji nezanechává nelibé pachy ani vůně. Jedinou nevýhodou je, že čaj sítko po čase obarví. Před prvním použitím sítko propláchněte v horké vodě.

Bambusové sítko s dvěma úchyty

Bambusové sítko s dvěma úchyty

Je vhodnou variantou pro ty, kteří neradi používají kovová či nerezová sítka. Je však zapotřebí sítko před prvním použitím krátce vyvařit. Navíc není příliš vhodné pro jemné sypané čaje.

Štítky: ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*