Obyčejné šípky, které vídáme na mezích, okrajích lesů a luk, nebo máme dokonce to štěstí, že je máme v zahradě, mají vysokou hodnotu vitamínu A a C a obsahují rovněž vitamíny skupiny B a vitamín K. Tyto plody jsou vhodné jak pro nás pro lidi, tak i pro naše psy. Můžeme si z nich připravit nejen chutný a zdravý čaj, ale také marmeládu, víno nebo macerát, který uchová všechny vitamíny z šípku,a k čaji si můžeme upéct třeba šípkové sušenky.
Kdy vyrazit na sběr šípků
Na místech, kam slunce svítí po celý den, můžeme zralé šípky sbírat už od poloviny září. Na místech, která jsou méně prosluněná, počkáme se sběrem ještě dva týdny. Čaj můžeme pochopitelně vařit jak ze sušených šípků, tak z čerstvých. Abychom si však šípky uchovali po delší dobu, raději si je nasušíme do zásoby. Můžeme je ale také zmrazit uložené v mikrotenových sáčcích.
Přínosy šípků pro lidský i zvířecí organismus
Šípky jsou kromě obsahu vitamínů velmi užitečné také z hlediska posilování imunitního systému, a to nejen u nás, ale i u psů. Těm navíc zvyšují kvalitu srsti a působí u nich proti bolestivosti kloubů a proti zánětům i infekcím.
Sběr šípků
Pro přímou konzumaci nebo okamžitou výrobu čaje můžeme sbírat šípky z keřů i po prvním mrazíku. Pro dlouhodobé uschování a pro sušení musíme sbírat šípky pevné, tuhé a nepřezrálé. V přezrálých šípcích již klesá obsah vitamínu C.
Následná úprava a sušení šípků
Po natrhání šípky proberte, odstraňte lístky a přebytečné větvičky a také zaschlé zbytky okvětí. Šípky rychle opláchněte proudem tekoucí vody, osušte a vložte je do sušičky na ovoce. V troubě je sušte při teplotě 60 °C s použitím zapnutého větráku anebo s pootevřenými dvířky trouby, přes která bude odcházet přebytečná vlhkost. Správně usušené šípky mají tmavě červenou barvu a dají se snadno rozlomit a rozdrobit. Plody šípků můžete ještě před sušení nakrájet a vybrat z nich malou lžičkou semínka i s drobnými chloupky. Čaj připravený z těchto kousků nemusíte tak pečlivě cedit, protože vás nebudou chloupky ze šípků dráždit v krku při jeho pití.
Jak správně připravit šípkový čaj
Máte-li šípky nasušené celé a čaj budete připravovat z nich, pamatujte, že budou potřebovat dostatečný čas na vyluhování. Nejprve je tedy vložte do konvice se studenou vodou a v ní je ponechejte nejlépe přes noc, abyste si čaj uvařili ráno ke snídani. Ráno pak uveďte vodu i s šípky v konvici k varu. Povařte jen chvíli a odstavte. Šípky by měly po celou dobu zůstat v čaji. Z takto uvařených šípků můžete uvařit čaj ještě podruhé.
Šípkový výluh můžete dát i psům
Výluh z šípků můžete podávat i psům. Na každých 10 kg hmotnosti psa počítáme s využitím zhruba dvou polévkových lžic na 1/2 až litr vody. Výluh připravíme tak, že do čajítka nebo sítka dáme stanovené množství šípku podle hmotnosti psa a zalijeme studenou vodou. Přes noc necháme vyluhovat a další den před podáváním výluh zahřejeme na 70 °C. Chcete-li nálev podávat ještě tentýž den, zalejte ho teplou, ale nikoli horkou vodou, nechejte vyluhovat a poté podávejte.
Připravte sobě i svému mazlíčkovi šípkové sušenky
Nakonec bychom vám rádi nabídli recept na výrobu skvělých sušenek k šípkovému čaji. Sušenky jsou bez cukru, takže jsou vhodné jak pro vás, tak pro vaše psí mazlíčky. K upečení 40 ks sušenek budete potřebovat: 40 g ovesných vloček, 15 ks šípků bez jadérek, 1 vejce, ½ rozmačkaného banánu, 1 lžíci olivového oleje, 50 g pšeničné mouky a 100 g žitné mouky. Všechny suroviny smíchejte, vytvořte tužší těsto, a to rozválejte na plochu, z níž budete vykrajovat tvary sušenek. Sušenky dejte na plech s pečícím papírem a pečte v troubě do růžova při 150 °C.