Zelený čaj a zdraví

Zelený čaj a zdraví

Po vodě je čaj druhým nejrozšířenějším nápojem na světě. Někdo sice pití čaje nevěnuje přílišnou pozornost, zato někdo jiný se zcela nechává unést inspirativní chutí zelených lístků zalitých vodou o správně teplotě a podle staletí ověřeného postupu. Kdo propadl kouzlu zeleného čaje, jistě již dávno zná jeho skvělé účinky na lidské zdraví, a o to raději ho pije. 

Pití čaje ovlivňuje náš výkon

Kofein je jednou ze základních složek všech čajů. Konzumací čaje kofein přivedený do našeho těla ovlivňuje celou řadu jeho činností. V první řade kofein ovlivňuje výkon centrální nervové soustavy, a to je patrně ten nejdůležitější důvod, proč se mnozí z nás k pití čaje uchylují.  Kofein v čaji, na rozdíl od kofeinu obsaženého v kávě, má pomalejší nástup, ale o to trvanlivější účinek. To je způsobeno polyfenoly, jež regulují účinky kofeinu v čaji. 

Kofein v čaji jako stimulant

Kofein v čaji zlepšuje naši psychomotorickou koordinaci, ovlivňuje svalový tonus i činnost plic, zlepšuje náladu, zintenzivňuje naše vnímání a v neposlední řadě také tlumí procesy, které jsou v našem těle zodpovědné za únavu a vyčerpání. Ačkoli vzhledem k nízkému obsahu kofeinu v čaji obvykle nehrozí předávkování, měli bychom vědět, co může čaj při předávkování způsobit. Především je to podrážděnost, úzkost a někdy i třes a další nepříjemné stavy.

Prokázané účinky zeleného čaje

U zeleného čaje byly prokázány protirakovinné účinky. Už toto samotné zjištění by nás rozhodně mělo přivést k pití zeleného čaje, pokud jsme s ním dosud nezačali. Navíc zelený čaj při pravidelném užívání působí také proti nemocem srdce a cév. Látky obsažené v čaji zabraňují negativnímu vlivu volných radikálů. V čaji je obsažena velká skupina látek nazývaných polyfenoly, z nichž největší podíl zde mají flavony nebo katechiny. Tyto složky čaje jsou odpovědné nejen za barvu a chuť čaje, ale také jsou velmi významnými antioxidanty. Z těla odvádějí volné oxidační radikály, a tak snižují riziko poškození buněk. Jak je známo, působí zelený čaj také protizánětlivě, pozitivně ovlivňuje pružnost cév a podporuje také trávení. Na některé katechiny v zeleném čaji se vážou škodliviny, které se tak vyplavují z těla. Tyto účinky zeleného čaje se dostavují při pravidelném pití několika šálků kvalitního čaje denně.

Zuby a pití zeleného čaje

U zeleného čaje nesmíme opomenout ani preventivní působení proti zubnímu kazu. Fluor obsažený v zeleném čaji má příznivý vliv na stav zubní skloviny a rovněž zpomaluje růst bakterií tvořících se v dutině ústní. Ty jsou zodpovědné za tvorbu zubního kazu. Navíc u zelených čajů odpadají obavy, že by častým pitím mohly naše zuby zhnědnout tak, jak to mohou způsobovat čaje černé.

Dezinfekční účinky čaje

Nemalý vliv na lidský organismus mají také dezinfekční účinky čaje. Zelený čaj má schopnost snížit riziko nakažení tyfem, úplavicí, cholerou, stafylokoky a salmonelózou. V našem pásmu je pak hlavně velmi významný hubicí účinek na chřipkové viry.

Vliv čaje na dlouhověkost

Velmi často se také diskutuje o tom, jak velký účinek má pití zeleného čaje na dlouhověkost. Pravděpodobně se nejedná jen o účinek zeleného, ale i černého, polozeleného a bílého čaje. Lidé žijící v oblastech, kde se čaj pěstuje, a to zvláště v Japonsku, se v mezinárodních statistikách umisťují na předních místech v dlouhověkosti. Je tedy oprávněné mínění, že kvalitní čaj a jeho pravidelné pití je prostředkem k dosažení dlouhověkosti.

Zvláště doporučit můžeme zelené čaje typu BIO – například TanzaniaFopLuponde v BIO kvalitě, čaj vynikající plné chuti a nádherné květinové vůně. Čaj certifikovaný v roce 1994 má povzbuzující účinek, který nás dobře naladí. Je možné jej popíjet v průběhu celého dne.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*