Vliv čaje na lidské zdraví

Vliv čaje na lidské zdraví

Mnoho věcí, které jsou považovány za požitky života, jako např. sladkosti, bohatý stůl, alkohol a kouření,nejsou při bližším zkoumání pro nás příliš prospěšné. Jejich konzumace přispívá k našemu vysokému tlaku, obezitě, srdečním chorobám, cukrovce i třeba rakovině. Oproti tomu čaj, vychutnávaný po celém světě, je jedním z těch vzácných pokladů, které jsou našemu zdraví skutečně prospěšné. Čaj prokázal svou schopnost rušit škodlivý vliv našich ostatních libůstek.

Hora Pcheng-laj blízko pobřeží provincie Šan-tung byla podle tradice domovem nesmrtelných.

Čaj jako prevence proti chorobám

 • kardiovaskulární onemocnění
 • snižuje srdeční příhody
 • zvyšuje odolnost proti rakovině jater, tlustého střeva, plic
 • proti vytváření zhoubného nádoru
 • ovlivňuje zažívání
 • snižuje hladinu cholesterolu v krvi
 • obsahuje teraflaviny a terarubiginy napomáhající tišení astmatických a dýchacích obtížích
 • je přirozeným zdrojem fluoridu, který zabraňuje tvoření zubního kazu
 • brání tvoření zubního plaku
 • obsahuje bioflavanoid, zvaný vitamín P, který posiluje cévy
 • zvyšuje imunitní systém
 • čaj oolong a Pu-Erh je nejúčinnějším prostředkem snížení tělesné hmotnosti v důsledku pravidelného pití dvou až tří šálků denně
 • čaj obsahuje zvláštní aminokyselinu tanin, která se nikde jinde nenachází a ta upravuje a zmírňuje účinky kofeinu obsaženého v čaji a usnadňuje tělu jeho přijímání.

Čaj vyvolává pocit duševní lehkosti, pročišťuje mysl a přináší vysvobození od duševního zdraví i fyzického napětí. Již od samého počátku byl čaj spojován se zdravím a uznáván pro svou schopnost zahánět únavu, stimulovat psychické síly a zvyšovat hladinu energie. Čaj je nápoj pro každou příležitost. Záleží jen na způsobu jeho přípravy a výběru správného druhu, aby člověk dosáhl požadovaného účinku. V létě dokáže osvěžit v zimě zahřát. Pokud je člověk ve stresu a shonu,čaj umí uklidnit. Jestliže se naopak nachází v útlumu, může být povzbuzen. Čaj má mnoho chuťových nuancí podle svého původu. Zároveň se zajímavě aromatizuje a ochucuje nejrůznějšími komponenty.

Čaj obsahuje kofein, zelený čaj obsahuje třetinu kofeinu, černé čaje a druh oolong mají asi dvě třetiny. Obsah kofeinu v čaji ovlivňuje také délka louhování : po pěti minutách louhování se z černého čaje uvolní 40 – 100 mg kofeinu,zatím co po tříminutovém louhování jen 20 – 40 mg , což je o polovinu méně a méně je to u druhu oolong a ještě méně v případě zeleného čaje. Je to velmi dobrý postup pro případ, kdy chce člověk vypít více čaje, ale nepotřebuje více kofeinu.

Zároveň obsahuje tanin, který se uvolňuje ve třetí minutě louhování. Polyfenol tanin, který není obsažen v chemickém složení kávy, ruší nebo upravuje účinky kofeinu. Rozpouští se mezi třemi až pěti minutami louhování, a tak bude po této době černý čaj spíš uklidňující než stimulující. Tanin se ukazuje být jedním z nejprospěšnějších substancí v čaji, jelikož neutralizují cholesterol a ostatní tuky v krvi.

Zelený čaj – neprochází žádnou oxidací a vyznačuje se větší trpkostí. Je zdrojem vitamínu C. Má povzbuzující účinky. Obsahuje méně kofeinu než černý a oolong čaj a má další již zmíněné vlastnosti.

Černé čaje a Oolongy – procházejí během zpracování oxidací. Čím je čaj „zoxidovanější“ tím má více barvy a méně trpkosti. Mnozí milovníci černého čaje si do svého oblíbeného nápoje přidávají mléko, cukr či citron ( 1 čajová lžička zcela postačí na jeden šálek čaje )

Cukr a citron v černém čaji zvyšuje rozpustnost železa a vápníku a usnadňuje jejich vstřebávání. Umělá sladidla se k dochucení čaje hodí dobře, neboť v něm nevyvolávají žádné chemické změny.

Pokud se z těchto informací dá udělat nějaký závěr, pak jedině ten, že na závěry o účincích jednotlivých druhů čaje je stále ještě brzy. Na základě dosavadního výzkumu si však o některých čajích můžeme udělat alespoň předběžný úsudek.

Zde předkládáme shrnutí výše uvedených zjištění, vycházejících z výsledků posledních výzkumů.

TRÁVENÍ

Všechny druhy

DEZINFEKČNÍ ÚČINKY

Všechny druhy, ne však s naprostou jistotou

PREVENCE RAKOVINY

Zelený čaj

SRDEČNÍ ONEMOCNĚNÍ

Oolong a Pu-Erh proti vysoké hladině cholesterolu, zelený čaj a Oolong proti tvorbě krevních sraženin

HUBNUTÍ

Oolong a Pu-Erh

PÉČE O CHRUP

Zelený čaj

DLOUHOVĚKOST

Všechny výše uvedené druhy, se zvláštním důrazem na zelený čaj s vysokým obsahem fluoridu (proti osteopóze )

Popíjejte své oblíbené druhy s nejmilejšími přáteli. Poznáte jak báječný poklid, souznění, humor a přátelství dokáže pramenit z prostého spojení vody a listu.

Vyzkoušejte a odměnou Vám bude vynikající nápoj, jenž je jak zdravý, tak i lahodný.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*