Díky v historii nevídanému propojení všech částí světa si i my dnes můžeme vychutnávat čaje nejrůznějších chutí a vůni a také čaje netypické. Nemusíme spoléhat na to, jakou kvalitu a chuť čaje nám předkládají obchodní řetězce. Ruku na srdce, na porcovaných sáčkových čajích připravených v neodpovídajícím čajovém nádobí si příliš nepochutnáme. Díky tomu, že se ve specializovaných prodejnách objevují opravdu kvalitní čaje, a to nejen černé, ale i zelené nebo bílé, můžeme si je vychutnávat podle libosti.
Jedno a vícenálevové čaje
Z hlediska přípravy lze čaje většinou rozdělit na jedno- a vícenálevové. U jednonálevových je to tak, že při jednom zalití ze sebe vydávají prakticky veškeré chutě i vlně. U vícenálevových čajů můžeme počítat s postupným vydáváním dobrých nápojů i po sérii zalití. Po té se chuťově vyčerpají. Ovšem i některé jednonálevové čaje lze zalévat několikrát krátce. A stejně tak dobrý nápoj je možné připravit i z čaje vícenálevového při pouhém jednom jediném zalití.
Nefermentované zelené čaje
Již při nákupu bychom měli pamatovat na to, že mezi různými druhy čajů jsou opravdu velké rozdíly. Například zelený čaj se od černého čaje liší velmi výrazně. Rozdíl je tak značný, že Evropané si kdysi mysleli, že zelený čaj pochází z jiného druhu rostlin. Samozřejmě to není pravda, pocházejí ze stejných rostlin, jen zelené čaje jsou nefermentované.
Droga bez obvyklých negativních účinků
Na rozdíl od dávného čínského císaře, který si vařil vodu a do ní mu spadl lístek čaje a císař tak náhodou zjistil, že vzniklý nápoj je velmi chutný, my si připravujeme zcela záměrně čaje pro osvěžení a povzbuzení. Ačkoli se jedná svým způsobem o drogu, dodržujeme jistá pravidla přípravy, která námzajistí, že náš čaj bude mít povzbuzující účinek při chvílích únavy nebo účinek uklidňující například při rozčilení. Čajové lístky již nikdo z nás nežvýká, ale zaléváme je vodou.
Věky osvědčený návod na přípravu
Tak, jak se vyvíjely postupem času způsoby přípravy čaje, společně s čajem je pak začínaly přebírat i ostatní národy. Dá se říct, že stejně tak, jak je snadné připravit dobrý čaj, je stejně snadné jej i pokazit. Spolehneme-li se však na přípravu čaje podle staré čínské receptury, s mírným vylepšením díky Angličanům, nemůžeme pochybit. Získáme tak skvostný lahodný mok.
1. Nejprve předehřejeme čajovou konvici. Naplníme ji přibližně do čtvrtiny vroucí vodou a pak s naplněnou konvicí točíme po dobu cca 30 sekund.
2. Vodu vylijeme a ihned do konvice nasypeme množství čaje podle návodu. Obvykle se jedná o 2,5 g na jeden šálek čaje o obsahu 200 ml. Navíc přidáme ještě jednu dávku na konvici.
3. Následně přikryjeme konvici. Pára, která v ní zůstala, změkčí čajové lístky nasypané dovnitř. Necháme stát 20 sekund.
4. Vodu ohřejeme na patřičnou teplotu. U zeleného čaje je to něco okolo 80 °C. Je-li to možné, dáme přednost měkké vodě, výrazně to k lepšímu ovlivní chuť i vůni čaje. Ohřátou vodu vlijeme do konvice.
5. K zamíchání obsahu konvice použijeme dlouhou lžičku. Někdo doporučuje raději dřevěnou špachtli.
6. Čaj nyní necháme luhovat, a to po přiměřenou dobu, což je u zelených čajů obvykle 1-3 minuty.V ostatních případech postupujeme podle doporučení na návodu k přípravě. U zelených čajů se doba luhování může výrazně lišit.
7. Po uplynutí příslušné doby luhování znovu zamícháme čaj ještě v konvici a do šálků jej naléváme přes nylonové sítko. Čaj by se správně neměl dostat do kontaktu s kovy. Nedoporučuje se nechávat sypaný čaj v nejrůznějších malých sítkách tvaru vajíčka nebo v punčoškách. Čaj v nich nemá dostatek místa na to, aby se rozvinul. Čím více místa má pro rozpínání, tím lepší chuti u něj docílíte. Ideální je proto volné luhování přímo v konvici a následné přelití přes plastové sítko.