Zkuste pít i očima a objevte kvetoucí čaj

Zkuste pít i očima a objevte kvetoucí čaj

Nudí vás obyčejný čaj? Keramický hrnek a zbarvený nápoj v něm. Sice dobrý, ale tak nějak pořád nastejno. Co to zkusit jinak? Vychutnat si čajové lístky nejen chuťově ale i zrakově? Znáte kvetoucí čaj?

Jeho historie sahá hodně dozadu. V Číně se začal tento typ čaje připravovat k potěšení panovníků a celého dvora. Jde o dokonalou ruční práci. Mistři tohoto umění svazovali několik vybraných lístků a květů do sebe. Tato tradice byla sice v 60. letech zakázána vládou, protože to bylo pokládáno za něco nadstandardního až buržoazního, ale již několik posledních let se zase těší oblibě.

Jde totiž o jedinečný, dá se říct až slavnostní zážitek. Kvetoucí čaj patří mezi dražší záležitost, proto se často věnuje např. k narozeninám, oslavám a jiným příležitostem k potěšení obdarovaného.

Jak již bylo řečeno, v podstatě jde o svazek lístků (vybraného bílého či zeleného čaje) a květů, nejčastěji jasmín, lilie, chryzantémy, měsíček anebo ibišek. Ty vynikají svou barevnou krásou a uchvacují i desítky minut při otevření. Tyto druhy čajů jsou vícenálevové.

Květový čaj pijte ze skla

Čajový květ, jak se také někdy přezdívá, je k dostání ve formě kuličky, která je svázaná bavlněným provázkem.  Umisťuje se do skleněné konvičky, kde můžeme pozorovat ten kouzelný okamžik a zalije se horkou vodou při teplotě 70 – 80°C. Vždy je nutné se řídit pokyny výrobce. Poté trvá až deset minut, než se plně rozvinou a předvedou v plné kráse. Každá kulička vytvoří jedinečnou podívanou. Je svázaná do určitých kompozic a pak je čaj dle toho i náležitě pojmenován jako třeba Dáma v růžovém.

Až vyčerpáte jeho chuťové možnosti, můžete samotný květ umístit do studené vody a ještě se několik dní z něho těšit, než ztratí veškerou barvu.  

Květový čaj je ideálním dárkem. Jeho cena se pohybuje od 30 Kč až do řádu několika tisíc. Opět záleží na jeho kvalitě a oblasti, kde byl vypěstován.

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*