Znáte Yerba Maté? Pořádně vás nakopne!

Znáte Yerba Maté? Pořádně vás nakopne!

Praví znalci čajů nezařazují nápoj Yerba Maté mezi čaje. Byla by však škoda neochutnat jej a nic o něm nevědět. Možná, že osloví právě vás a vy podlehnete jeho kouzlu. Dokáže totiž nevídané. Jižní Amerika tomuto čaji nečaji doslova podlehla a těžko byste tam hledali oblíbenější nápoj. Maté připravované z listů cesmíny paraguajské se proslavilo svými výraznými povzbuzujícími účinky.

Z historie Yerba Maté   

Z historie se dozvídáme, že Yerba Maté bylo v minulosti označováno jako Zelené zlato indiánů. Vážili si ho tehdy natolik, že tento nápoj pro posílení zdraví a imunity pili na mnoha místech obyvatelé Jižní Ameriky každý den. Zejména v Argentině, Brazílii a Parguai se tento čaj nečaj denně popíjí i dnes. Původně sbírali listy Yerba, tedy cesmíny paraguayské (Ilex paraguariensis) v jihoamerických džunglích yerbateři. Drsní muži sběrači se po celodenní dřině usadili okolo ohně, připravili si nápoj a ten nechali kolovat naplněný v tykvi. Každý, kdo se z kalabasy napil a dopil ji, do ní musel dolít vodu a poslat nápoj zase dál. Kotlík s vodou na přípravu maté měli neustále připravený nad ohněm. Nyní se pěstování maté věnují mnohé farmy v této oblasti. Zajímavostí je, že semena cesmíny musejí nejdříve projít trávicím traktem ptáků, aby vyklíčila a později z nich vyrostly cesmíny vhodné pro sběr listů. Ptáci připraví semena formou takzvané endozoochoriena klíčení.

Vitamíny, minerály a další látky obsažené v Yerba maté

Největší úlohu sehrávají v maté tři povzbuzující látky theobromin, theofilin a kofein. Dále maté obsahuje zhruba 6,5 % kofeinu, to je o něco více, než obsahuje káva. To je důvodem, proč se maté popíjí jako energetický nápoj. Tento jihoamerický životabudič je rovněž bohatý na antioxidanty, které zbavují naše tělo toxinů a škodlivých radikálů. Minerály, aminokyseliny, vitamíny a stopové prvky z něj činí mimo jiné nápoj umožňující aktivnější mozkovou činnost a zároveň zvyšující také fyzickou vytrvalost.Z vitamínů se nacházejí v maté hlavně tyto: A, B1, B2, B3, B5 a C. Z minerálů je v maté obsažen křemík, vápník, hořčík, draslík, železo, selen a fosfor.Díky všem těmto látkám je možné nahradit tímto nápojem jednou za čas jídlo a zahnat jeho prostřednictvím hlad.

Povzbuzující a další účinky

Kromě označení životabudič nebo energetický nápoj můžeme maté brát jako suplement vhodný pro snižování nadváhy, redukuje chuť k jídlu. Mezi další jeho účinky řadíme posilování imunity, snižování bolestivosti a zánětlivosti v lidském těle. Díky obsahu kyseliny ursolové napomáhá s udržováním svalové hmoty a se spalováním tuků. Brání vyvolávání chuti na sladké. Vylepšuje paměťové schopnosti a dokonce i náladu. Zvyšuje totiž dostupnost serotoninu. Díky pravidelné konzumaci si člověk dokáže lépe pamatovat, zbavit se stresu a úzkosti a také zpomalit stárnutí. Nedávné výzkumy v USA prokázaly, že díky vysokému obsahu polyfenolů Yerba Maté zabíjí rakovinotvorné buňky v tlustém střevě.

Návod na přípravu

Zarputilí příznivci Yerby maté pijí svůj oblíbený nápoj bez jakýchkoli příchutí. Někdy je však podáván ochucený karamelem, citronem a medem nebo cukrem. Maté se pije jako energetický nápoj a v každé z výše zmiňovaných zemí se jeho příprava v něčem liší. Pro přípravu nápoje se využívá jak v sypané formě, tak i v nálevových sáčcích, které v Jižní Americe běžně seženete v každém supermarketu. Naprosto běžně se tam setkáte i s tím, že je maté připravováno v automatech na espresso.

Servírujte v kalabase s bombillou

Maté se i u nás servíruje obvykle v kalabase, což je vydlabaná a vysušená dýně. Při tomto tradičním popíjení Yerba Maté se využívá buďto bambusové brčko nebo bombilla, tedy kovová slánka opatřená na konci miniaturním sítkem. Kalabasa, která je vhodná pro osobní používání nemívá objem větší než 1 až 2 dl. O dost větší kalabasy se využívají při skupinovém pití, kdy nápoj koluje mezi všemi hosty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*