Objevení možnosti užití byliny Rooibos (Aspalathus linearis) pro potřeby lidské civilizace nastalo na úsvitu 20. století v kapské provincii (Jižní Afrika). V roce 1904 se o Rooibos začal zajímat ruský imigrant Benjamin Ginsberg a brzy v něm rozpoznal produkt, který má před sebou velkou budoucnost. Z Evropy si odnesl bohaté zkušenosti z obchodování čajem a ty také přenesl na do té doby neznámou byliny.
V roce 1930 jistý Dr. le Fras Nortier – známý lékař a milovník přírody – objevil řadu pozitivních účinků, které Rooibos má na lidský organizmus. Tím způsobil rozmach jeho pěstování na řadě zemědělských usedlostí v Jižní Africe. Výrazně se zvýšila produkce za 2. světové války, kdy černý čaj z Asie byl hůře dosažitelný.
Po poválečném útlumu nastal v polovině 50. let znovu značný rozmach v pěstování i spotřebě, který se nezastavil ani na sklonku tisíciletí.
Využití čaje Rooibos
Rooibos je nápoj pro každou příležitost – lze jej snadno připravit, pije se horký i studený. Vzhledem k tomu, že neobsahuje kofein, je možno ho požít v neomezeném množství. Horký Rooibos lze ochutit cukrem, mlékem, citrónem, nebo medem. Jako součást koktejlů jej lze míchat s ovocnou šťávou, sektem či červeným vínem. Skrze vysoký obsah minerálů je vhodný zejména pro sportovce. Nemá zároveň žádné kalorie (pokud jej neosladíte) – doporučuje se při hubnutí. Protože obsahuje jen nepatrné množství taninu, je mírně hořký a chutná dobře i bez cukru. Při pečení může nahradit tekutinu v každém receptu a zároveň propůjčit pečivu svou barvu a chuť. Rooibos je také výborným základem pro přípravu polévek nebo omáček.
Jak se čaj Rooibos zpracovává?
Rooibos se pěstuje pouze v Kapské provincii „Jihoafrická republika“ protože pouze zdejší mikroklima je pro něj vhodné. Dříve se sbíraly jen nadivoko rostoucí byliny, kterým byla odřezána bezlistá část stonku, aby jeho zbytek spolu s drobnými lístky mohl být dále zpracován kvašením a sušením. Dnes se Rooibos přirozeně pěstuje ve velkém na plantážích.

Semeno se zaseje v únoru nebo březnu – první sklizeň pak probíhá nejdříve za půl roku. Sklizený rooibos se shromažďuje do vaků, potom se drtí a svinuje. Nakonec proběhne proces kvašení, kterým získává svou typickou červenou barvu a příjemnou chuť.
Rooibos a jeho léčivé účinky
- Rooibos pomáhá léčit disharmonie výměny látek v těle ( např. po chemoterapii léčení rakoviny nebo po delším užívání psychofarmak ).
- Rooibos je čistý přírodní produkt, neobsahuje žádné konzervační látky ani přimíseniny.
- Doporučuje se zejména na tišení podrážděnosti, bolest hlavy, nespavost, tlumí napětí, uvolňuje při lehčí depresi, pozitivně působí na zvýšený krevní tlak. Neobsahuje žádný kofein a má uklidňující účinek na centrální nervovou soustavu.
- Rooibos pomáhá při odstranění žaludečních a zažívacích problémů jako je nevolnost, zvracení, pálení žáhy, žaludeční vředy a zácpa.
- Rooibos obsahuje utišující látky, které zmírňují žaludeční křeče. Je vhodný i pro děti, neboť neobsahuje
- kofein (tein).
- Rooibos vám pomůže vypořádat se s alergiemi senná rýma, astma nebo ekzém.
- Při přímém použití na příslušnou část těla utišuje akné, svědění a ekzémy. Přiložením na zduřelou pokožku působí jako vhodný tišící prostředek při výměně kojeneckých plenek.
- Rooibos je nekalorický nápoj vhodný při odtučňovací kůře.
- Působením antioxidační látky obsažené v rooibosu se nabourává účinek volných radikálů, které způsobují proces stárnutí a oslabování imunitního systému.
- Rooibos obsahuje železo, draslík a měď – důležité minerály pro látkovou výměnu. Během těhotenství a mateřské dovolené ztrácejí často matky větší množství železa. V rooibosu je velmi málo taninu,a proto není bráněno přísunu železa do těla jako u řady jiných nápojů.
- Rooibos dokáže také naplnit denní Spotřebu vápníku, manganu a obzvláště fluóru významného v prevenci zubního kazu.
- Rooibos obsahuje zinek nezbytný pro zdravý růst, stejně jako pro nervový systém nepostradatelné magnézium. Sodík má pozitivní vliv na rovnováhu tekutin v těle a kyselo – alkalickou vyváženost.
- Protože neobsahuje kyselinu šťavelovou, mohou jej pít i osoby, které trpí ledvinovými kameny.
- Rooibos působí z rána povzbudivě, přes den výtečně hasí žízeň a večer uvolňuje napjetí.
Příprava čaje Rooibos
Co budete potřebovat:
- 1 čajovou lžičku sypaného rooibosu (nebo 1 sáček)
- 250 ml vroucí vody
- Hrnek nebo čajovou konvičku
- Síto (pokud používáte sypaný čaj)
Postup:
- Přiveďte vodu k varu – rooibos potřebuje opravdu horkou vodu, ideálně kolem 100 °C.
- Zalijte rooibos – dejte čaj do hrnku nebo konvičky a zalijte ho vroucí vodou.
- Louhujte 5–10 minut – čím déle, tím silnější a výraznější chuť. Rooibos se nepřelouhuje, nemusíte se bát delšího louhování.
- Přes síto přelijte do šálku – pokud používáte sypaný rooibos, přeceďte ho přes jemné sítko.
- Podávejte – můžete si ho vychutnat samotný, nebo s mlékem, medem, citronem či vanilkou podle chuti.
Tip navíc: Rooibos neobsahuje kofein, takže si ho můžete dát i večer. Navíc je plný antioxidantů a má jemně nasládlou chuť, takže často ani není třeba ho doslazovat.

Jak připravit ledový rooibos (rooibos iced tea)
Co budete potřebovat:
- 2 čajové lžičky sypaného rooibosu (nebo 2 sáčky)
- 500 ml vroucí vody
- Med, citron, máta nebo ovoce (volitelně)
- Led
- Karafa nebo sklenice
Postup:
- Uvař silný rooibos – nasypte rooibos do konvičky nebo hrnku a zalijte 500 ml vroucí vody.
- Louhujte 10–15 minut – pro intenzivnější chuť (rooibos se nepřelouhuje).
- Nechte vychladnout – po vylouhování nechte čaj nejprve vychladnout na pokojovou teplotu.
- Dejte do lednice – pro pořádně studený čaj ho vložte alespoň na hodinu do lednice.
- Servírujte s ledem – přelijte do sklenice s kostkami ledu.
- Dochucení (volitelně) – přidejte plátky citronu, pomeranče, pár lístků máty, nebo trochu medu. Výborně chutná i s trochou čerstvých jahod nebo malin.
Tip navíc: Můžeš si udělat větší množství do karafy a uchovávat v lednici až 2 dny. Skvělý nápoj i pro děti – žádný kofein a přirozeně sladká chuť.
Jak připravit rooibos latte
Co budeš potřebovat:
- 1–2 čajové lžičky sypaného rooibosu (nebo 1 sáček)
- 150 ml vroucí vody
- 150 ml mléka (klidně rostlinného: ovesné, mandlové, kokosové…)
- Sladidlo podle chuti (med, javorový sirup, cukr…)
- Špetku skořice nebo vanilky (volitelně)
- Pěnovač na mléko nebo malý ruční šlehač (není nutný, ale paráda)
Postup:
- Uvař rooibos – zalij čaj vroucí vodou a nech louhovat 5–10 minut.
- Ohřej mléko – mezitím si v malém kastrůlku ohřej mléko, ale nevař. Pokud chceš, přidej vanilku nebo skořici.
- Napěň mléko – buď pěnovačem nebo ručně metličkou, ať má latte pěknou texturu.
- Smíchej – do hrnku nalij rooibos, přidej trochu sladidla a zalij napěněným mlékem.
- Ozdob – špetkou skořice navrch nebo kapkou medu pro efekt.
Tip: Zkus i iced rooibos latte – nechej čaj vychladnout, nalij přes led a přidej studené mléko s trochou vanilkového sirupu. Letní sen!